K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Zobrazit podrobnosti PS: Tyto cookies nelze jíst.

Opravdu chcete nahlásit tento komentář?

ano ne

Komentář byl nahlášen.

Připojit se

Stereogramy - historie a jednotlivé typy

První stereogramy se objevily už v polovině 19. století a k jejich správnému zobrazení se používal tzv. stereoskop – přístroj podobný brýlím či dalekohledu, do něhož se dávaly kartičky se snímky, postupem času se začaly vyrábět i kartičky s hned několika snímky, jež tvořily krátký příběh. Možná si na něj také pamatujete, svého času to byla vcelku oblíbená hračka.
 

Myšlenka těchto obrázků byla založena na konceptu binokulárního vidění. Lidé k získávání vizuálních vjemů používají obě oči, nicméně vzhledem k tomu, v jaké vzdálenosti jsou od sebe umístěny a vzhledem k vzdálenosti sledovaného objektu, vidí každé oko daný předmět z trochu jiného úhlu. Mozek potom oba tyto obrazy složí do jednoho a získá trojrozměrný obraz. Jakousi nadstavbou těchto obrázků se potom staly anaglyfy, u nichž je iluze 3D scény tvořena pomocí barevných filtrů pro každé oko. K jejich pozorování se používají speciální 3D brýle.

Vedle stereogramů nepřehlédněte ani ostatní optické klamy. Velmi oblíbená je sekce s příznačným názvem geometrické optické klamy. A pokud byste se chtěli dozvědět více informací o tom, co jsou optické klamy a iluze jsou, koukněte do naší databáze článků.
 

Další velkou skupinou stereogramů jsou autostereogramy, ty jsou dvourozměrné, ale při správném úhlu pohledu se z nich vyklube nějaký 3D předmět, postava či jiný obraz. Jsou to právě ty obrázky, jež se na první pohled zdají jako chaotický shluk barevných teček, případně blok stále se pakujících menších obrázků. První autostereogram byl vytvořen už v roce 1979 Tylerem Clarkem, nicméně opravdový boom zažily tyto obrázky až v roce 1990 díky knihám Magic Eye. Druhá popularizační vlna pak přišla v předešlých letech ruku v ruce s rozvojem počítačů.
 

Vedle těchto hlavních typů existují také například tzv. wigglegramy (zde už jsou dva obrázky složeny v jednu animaci), bublegramy (3D obrázek složený z několika bodů – asi nejtypičtějším příkladem jsou fotky ve skleněném rámečku) nebo lentikulární tisk (používá iluzi hloubky nebo možnost změnit nebo přesunout obraz pohledem z různých úhlů).
 

V případě že byste sami chtěli vytvořit nějaký stereogram a pobavit s ním sebe nebo své přátele, můžete využít některý z řady bezplatných programů k tomu určených, případně zabrousit na nějakou specializovanou internetovou stránku, kde si stereogram jednoduše vygenerujete bez nutnosti jakékoli instalace.